• Nyheter, diskusjoner, innvandrere, minoriteter. Samora tidskrift abonner
  • Minoriteter og media. Litteratur, kunst og kultur
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color
Nordens første multikulturelle tidskrift

Samora magasin

Monday
Feb 06th
Etter drapet på Bhutto Utskrift E-post
Tag it:
Delicious
Furl it!
Spurl
NewsVine
Reddit
YahooMyWeb
Digg
mandag 28. januar 2008
Benazhir Bhutto
Benazhir Bhuto
Det er fortsatt uklart hva som var den egentlige årsaken til drapet på tidligere statsminister i Pakistan, Benazir Bhutto i Rawalpindi 27. desember. Myndighetene har nå fått hjelp fra Scotland Yard til etterforskning. Allerede samme dag som drapet sa en talsmann for al-Qaida, Mustafa Abu al-Yazid i et telefonintervju med avisen Asia Times at de hadde beordret attentatet. 

I følge avisen skal drapet på Bhutto være det første leddet i en operasjon som går ut på å utslette viktige amerikanske støttespillere i Pakistan, inkludert Pakistans president, Pervez Musharraf. Andre talsmenn for al-Qaida sier imidlertid at de ikke hadde noe å gjøre med angrepet.

Drapet utløste sterke uroligheter i mange pakistanske byer, særlig i Sindh-provinsen der Bhutto-familien kommer fra.
Et ukjent antall mennesker har mistet livet i sammenstøt med politiet. Politisk liv i Pakistan er dominert av de store land-eierne. Asia-kjenneren og historikeren William Dalrymple kaller Benazi Bhutto ”en føydalprinsesse”. ”Pakistans industrielle, militære og godseie tar godt vare på hverandre, men ikke på de fattige”, skriver han. Forfatteren Ahmed Rashid skrev at ”i noen områder vil hunden til godseieren bli valgt, hvis godseieren nominerer ham.”
Forsker Elisabeth Eide sier til NTB at raseriet delvis retter seg mot de islamistiske gruppene i landet. Mange mennesker klandrer også presidenten for ikke å ha sørget for lov og orden under valgkampen.  

Dette var andre gangen på svært kort tid at Bhutto ble utsatt for selvmordsangrep. To bomber rystet Karachi den 18.oktober, da den tidligere statsminister vendte tilbake til Pakistan etter åtte år i eksil. Over 100 personer ble drept og minst 150 skadd da to selvmordsbombere utløste to eksplosjoner like ved Bhuttos bilkortesje i Karachi sentrum. Mer enn 150 000 mennesker fulgte kortesjen på sin vei til hjemkomstfesten, der Bhutto skulle holde tale. Den gang slapp hun unna uten fysiske skader, til tross for at den ene bomben eksploderte like ved hennes pansrede kjøretøy.

Valg
Etter planen skulle det være parlamentsvalg i Pakistan 8. januar. Mohammedmian Soomro, som leder overgangsregjeringen som skal gjennomføre valget, erklærte at valget kunne gå som planlagt. Bhuttos parti, Pakistan Peoples Party (PPP), ønsket å gjennomføre valget. Men etter drøftinger med de forskjellige politiske partiene kom Pakistans valgkommisjon til at valget måtte utsettes til 18. februar. President Musharraf erklærte seg enig med valgkommisjonen i at det var umulig å gjennomføre valget den 8. januar, på grunn av uroen i landet.

Pakistan Peoples Party valgte umiddelbart Benazir Bhuttos 19 år gamle sønn, Bilawal Zardari Bhutto, som ny partileder. Han skal styre partiet sammen med sin far, Asif Ali Zardari. Zardari har tre rettssaker om korrupsjon hengende over hodet. Ny statsministerkandidat for partiet er nestleder Makhdoom Amin Fahim. Den britisk-pakistanske forfatteren Tariq Ali skriver: ”PPP blir behandlet som arvegods, en eiendom som forvaltes etter eierens forgodtbefinnende. Hvordan kan politikere som støttes av Vesten bli tatt på alvor når de behandler partiet sitt som et kongerike og tilhengerne som umælende bønder?”

Pakistan er ikke noe ”mislykket” land, skriver Tariq Ali. Men det er en dysfunksjonell stat, og har vært det i nesten fire tiår. Kjernen til problemet er de militæres dominans. Hver periode med miltærstyre har gjort problemene verre. Her har USA et direkte ansvar, fordi de alltid har ansett de militære som de eneste de kan samhandle fornuftig med. Det gjør de fortsatt, skriver han.

Eksil
Benazir Bhutto ble valgt til pakistansk statsminister i 1988 og ble da den første kvinnelige statssjefen i et muslimsk land i moderne tid. Hun var en av favorittene til å vinne parlamentsvalget.

Benazir Bhutto ble født i 1953 i Karachi, Pakistan. Hun var utdannet i filosofi, politikk og økonomi fra Oxford og Harvard. Hun var datter av den tidligere pakistanske presidenten og statsministeren Zulfiqar Ali Bhutto, stifteren av PPP, som ble henrettet i 1979. Hennes eldste bror ble drept i en skuddveksling med politiet, og hennes yngste bror ble funnet død i Frankrike under uklare omstendigheter.

Benazir Bhutto overtok lederskapet i partiet etter farens død. I 1990 ble hun avsatt som statsminister, som følge av anklager om korrupsjon. Men hun gjorde comeback og satt igjen som statsminister i perioden 1993-96.

Etter å ha blitt funnet skyldig i korrupsjon av en pakistansk domstol i 1999 og dømt til fem års fengsel dro hun i eksil og bodde delvis i Kuwait, Dubai og London. Dommen ble senere annullert. Høsten 2007 returnerte hun til Pakistan og ble møtt av tusener av jublende tilhengere.

FNs sikkerhetsråd og statsledere fra hele verden fordømte drapet og kalte det et alvorlig tilbakeslag for demokratiet.
– Vi fordømmer angrepet som er et alvorlig overgrep mot arbeidet for å gjenreise demokratiet i Pakistan, sier statsminister Jens Stoltenberg.

Tariq Ali er pessimistisk. ”Når Benazir er død, er det eneste alternativet for de amerikanske lederne hærsjef og general Ashraf Kiyani. Nawaz Sharif blir betraktet som en puddel for saudi-araberne og dermed upålitelig, noe han ikke selv forstår hvorfor kan være galt, i og med at saudi-araberne og amerikanerne er allierte. Løsningen kan være at president Pervez Musharraf erstattes av en mindre omstridt person og at landet får en samlingsregjering.”


Legg til som favoritt (9) | Sett: 3386 | E-post

Bli den første til å kommentere artikkel
RSS kommentarer

Kun registrerte brukere kan skrive kommentarer.
Vennligst regisrer deg. Husk at du kan abonnere på SAMORA Magasin!

 
< Forrige