• Nyheter, diskusjoner, innvandrere, minoriteter. Samora tidskrift abonner
  • Minoriteter og media. Litteratur, kunst og kultur
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color
Nordens første multikulturelle tidskrift

Samora magasin

Thursday
Feb 09th
Salif Keita til Cosmopolite fredag 15. Mai Utskrift E-post
Tag it:
Delicious
Furl it!
Spurl
NewsVine
Reddit
YahooMyWeb
Digg
mandag 20. april 2009
ImageSalif Keita inntar Cosmopolite Scene fredag 15. mai. Afro-pop singer-songwriteren Salif Keita fra Mali, omtales som Afrikas «golden voice» og er i dag selve symbolet på genren ”world music”.

Som direkte etterkommer av mandinka-krigerkongen Sundiata Keita, som grunnla det malisiske imperium i det 13. århundrede, var en karriere innenfor musikken egentlig utenkelig. Dessuten ble han som albino ifølge lokal skikk, betraktet som ulykkesfugl og en skam for sin familie. Det var derfor i mot alle tradisjoner og forventninger at Salif Keita som ung reiste til hovedstaden Bamako for å prøve lykken som musiker og sanger. Her ble han medlem av Malis nasjonale jernbaneorkester, med fast engasjement i baren på Bamako Hovedbanegård. I 1973 sluttet han seg til orkestret «Les Ambassadeurs Internationales», som senere fikk stor oppmerksomhet.

Keita flyttet i 1984 for en periode til Paris, og har siden med suksess blandet afrikansk, cubansk og europeisk musikk, og integrert dette i sitt uttrykk. Keitas musikk preges av den islamsk-afrikanske sangtradisjonen og ledsages av gitar blåsere og synthesizere. Keitas tekster er kanskje ikke så lette å få tak på og forstå, men musikken som på den ene siden uttrykker smerte og aggresjon, og på den andre siden glede og varme, appelerer til publikum på alle kontinenter.

Det ligger an til en magisk aften med urmusikk i moderne drakt anført av en av verdens mest særegne artister. Det er all grunn til å ta med godt fottøy og være lettkledd, for på denne konserten blir det umulig å sitte stille.


Legg til som favoritt (0) | Sett: 1117 | E-post

Bli den første til å kommentere artikkel
RSS kommentarer

Kun registrerte brukere kan skrive kommentarer.
Vennligst regisrer deg. Husk at du kan abonnere på SAMORA Magasin!

 
< Forrige