• Nyheter, diskusjoner, innvandrere, minoriteter. Samora tidskrift abonner
  • Minoriteter og media. Litteratur, kunst og kultur
  • Auto width resolution
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
  • default color
  • red color
  • green color
Nordens første multikulturelle tidskrift

Samora magasin

Saturday
Sep 11th
Nordic Black Theatre Express NBX viser sin avgangsforestilling Utskrift E-post
Tag it:
Delicious
Furl it!
Spurl
NewsVine
Reddit
YahooMyWeb
Digg
tirsdag 21. april 2009
 nordic_black_expressKLASSEFIENDER fritt etter Nigel Williams.
 KLASSEFIENDER handler om ungdommer i en skolesituasjon der ingenting  fungerer lenger. De har jaget alle lærerne, ingen nye kommer, de får  ingen undervisning.
Spilles Fredag 24. april kl 20 og Lørdag 25 april kl 19.00
og mandag 27, tirsdag 28 og onsdag 29 april kl 20.00
Skuesillerne og teknikerene er deltagerne ved NBX 2007 - 2009: Abdi  Dadir Warsame,Nasrin Khusrawi, Pedro Sanchez Vavik, Tuva Hennum, Melanie Dahl, Liv  Strand Nordin, Halima Muridi og Alpha M Sow.

Regi:  Nadir Guendouz
Koreografi: Vilde Sparre Jansen

KLASSEFIENDER handler om ungdommer i en skolesituasjon der ingenting 
fungerer lenger. De har jaget alle lærerne, ingen nye kommer, de får 
ingen undervisning.
Spørsmål som forestillingen reiser er:

Hvem er jeg hvis ingen bryr seg om meg? Kan jeg se meg selv hvis ingen 
andre ser meg? Hva gjør man når det ikke er noen
igjen å skylde på?

Vi har skapt en fysisk expressiv og poetisk forestilling  dervi forsøker å vise ensomheten, sårbarheten OG ressurssene som bor i  hver enkelt.

Nordic Black Theatre er et internasjonalt teater i Oslo som også driver
teaterutviklingsprosjektet NBX. Det er en toårig teaterskole. Prosjektet
drives med støtte fra Norsk Kulturråd.  Formålet med prosjektet er å
utvikle og styrke scenekunstnere med flerkulturell bakgrunn til norsk
teater og film.

Gratis adgang. Velkommen!

Nordic Black Express (NBX)
NBX
er et utviklingsprosjekt i scenekunst for transkulturelle teaterinteresserte i alderen 18 - 25 år. Målet for Nordic Black Express er å utdanne flere skuespillere og andre teaterarbeidere som kan jobbe i teater, film og media.
NBE ønsker også å forske på om det går an å utvikle et eget transkulturelt scenespråk. Vi prioriterer å arbeide med ikke-vestlig dramatikk. Deltagerne speiler det globale mangfoldet av unge i dagens Norge.

NBE er en skole på heltid. Hovedvekten av arbeidet dreier seg om dramatikk og praktisk analyse hver dag fra tolv og utover ettermiddagen. Vi har obligatorisk morgentrening fra ni til elleve i bevegelse, stemme, sang og scenekampteknikk. Vi har også workshopbasert undervisning i teaterhistorie, skriving, filmarbeid, fysisk teater, dans og prosjektorganisering. Vi produserer teaterforestillinger som vi spiller på MS Innvik eller på turné. I oktober 2003 spilte vi en kortversjon av Den Pukkelryggede av Slawomir Mrozek på ungdomsskoler i Oslo. Prosjektet var et oppdrag fra OXLO og handlet om utestenging. Nordic Black Express utvikler kontaktnett med lignende teatre i andre land. Høsten 2004 skal vi trene i en fire ukers workshop i Marseilles under ledelse av Maurice Vinqon, år sammen med transkulturelle scenekunstnere fra Nordafrika og Middelhavsområdet.

Både norske og utenlandske lærere arbeider i prosjektet. Prosjektleder Nadir Guendouz fra Agerie er utdannet instruktør og pedagog ved GITIS teaterakademi i Moskva. Daglig leder og prosjektkoordinator Ann-Magritt Børresen er utdannet skuespiller ved Staten teaterskole i København og har cand mag i idéhistorie og prosjektarbeid ved Universitetet i Oslo.

Deltagelse i Nordic Black Express gir også et godt grunnlag for annen høyere utdanning innen kunst, kultur, drama, undervisning og film.


Legg til som favoritt (0) | Sett: 960 | E-post

Bli den første til å kommentere artikkel
RSS kommentarer

Kun registrerte brukere kan skrive kommentarer.
Vennligst regisrer deg. Husk at du kan abonnere på SAMORA Magasin!

 
< Forrige   Neste >